Urządzenia sprężarkowe oferują precyzyjną kontrolę temperatury powietrza w budynkach. Lecz urządzenia takie jak wszelkiego rodzaju chilery, klimatyzatory oraz agregaty wody lodowej oferują zmniejszoną wydajność chłodniczą w okresie letnim. Dzieje się tak przez zmniejszoną zdolność skraplaczy do oddawania ciepła przez zwiększoną temperaturę otoczenia [nawiewanego powietrza na chłodnicę]. Przez to zjawisko chilery muszą być mocno przewymiarowane, aby w okresie letnim spełniały swoje obowiązki. Aby zwiększyć wydajność chłodniczą chilera można zastosować ściany wodne, wstępnie chłodzące powietrze przed skraplaczem chilera.
Ściany te składają się z cienkiego wkładu celulozowego namoczonego wodą. Powietrze przepływające przez ten wkład odparowuje z niego wodę. Odparowanie wody pobiera z powietrza dużo energii, czyli znacząco obniża temperaturę powietrza przepływającego przez wodną ścianę chłodzącą. Dzięki temu powietrze zasysane przez skraplacz nie będzie miało już temperatury około 30*C latem i więcej, a około 25*C i mniej.
Zastosowanie ewaporacyjnych wodnych ścian chłodzących nie tylko zwiększa wydajność chłodniczą urządzeń sprężarkowych, ale również polepsza ich ekonomikę. Zalety zastosowania ewaporacyjnych ścian chłodzących:
-
Zwiększenie wydajności chłodniczej
-
Osiągnięcie znaczących oszczędności pracy
-
Zwiększenie niezawodności chilera
-
Prosty montaż i eksploatacja
-
Tanie podzespoły
-
Możliwość montażu w skomplikowanych instalacjach
Zastosowania:
skraplacze V-coolery, skraplacze klimatyzatorów, agregaty wody lodowej, skraplacze wentylatorowe, skraplacze i parowniki płaszczowo-rurowe itp.